Ekologie

Zaměřujeme se zejména na Pivečkův lesopark ve Slavičíně, jeho údržbu a rozvoj.

Pivečkův lesopark

Lesopark je v současné době jednou z dominant Slavičína, která je hojně navštěvována turisty. Kromě individuálních návštěvníků je lesopark centrem organizovaných akcí, které pořádá nadace, město i další organizátoři.

Historie a současnost Pivečkova lesoparku

Pivečkův lesopark, dříve park „Pod Obruby“ má poměrně dlouhou historii. Byl založen rodinou Pivečků v roce 1940 na památku zemřelé manželky majitele továrny na obuv a kůže JAPIS Slavičín paní Josefy Pivečkové, která se aktivně podílela na budování rodinného podniku a která zemřela v roce 1938 ve věku 46 let. Rodina se rozhodla na její počest zřídit dětský park s chodníky, lavičkami, jezírkem, dětským hřištěm a Karkulkou s vlky a trpaslíky.

Svému účelu park sloužil i po roce 1948 a v sedmdesátých letech zde byly ještě patrné parkové úpravy. V osmdesátých letech už byl naprosto neudržovaný. V tomto stavu byl v roce 1993 vrácen Janu Pivečkovi, který se po 44 letech pobytu v zahraničí vrátil do staré vlasti. Po svém návratu do vlasti začal podporovat schopné mladé lidi v různých oblastech, zejména ve školství, obuvnickém průmyslu a veřejně prospěšných organizacích. Tak vznikla i jeho spolupráce se členy ZO ČSOP Zálesí Slavičín, kteří ho požádali o pomoc při realizaci svých ochranářských aktivit. Z tohoto spojení vznikla též myšlenka na obnovu lesoparku „Pod Obruby“. V roce 1999 u příležitosti 80. narozenin Jana Pivečky byl přejmenován představiteli Města Slavičín na „Pivečkův lesopark“

V rámci sochařských sympózií postupně vznikaly plastiky vlků, kondora, šneka, píďalky, hada, přesýpacích hodin a.j., které jsou v parku instalovány a které jsou dílem mladých sochařů Stáni Konvalinkové, Klause Dobrunze, Veroniky Zapletalové, Báry Losíkové, a dalších.

K plánu na obnovu lesoparku, a tím i vybudování unikátní odpočinkové zóny pro obyvatele Slavičína a jejich děti, se v roce 1997 připojilo město Slavičín, které se stalo hlavním investorem.

Projekt zaujal i další subjekty, které se k realizaci této myšlenky připojily formou finanční pomoci, zejména Nadace Partnerství Brno, OSF Praha, NROS Praha a další.

Park postupně dostal podobu, v jaké ho v projektu navrhli Ing. Zdeněk Kutra a Ing. Zdeněk Juřík. Kromě dřevěných plastik, je zde kompletní dřevěné dětské hřiště, jezírko s mostem ve tvaru ležící postavy jehož autorem je sochař Marek Borsányi, stejně jako kolotoče u bočního vstupu do parku, v lesoparku je studna, na jejímž výtvarném řešení se podíleli Stáňa Konvalinková a Bořivoj Vítkovič. U vstupní brány do parku je umístěna kamenná plastika známého sochaře Maria Kotrby. V parku je rovněž dokončena přípojka elektriky.

V letech 2011 – 2020 byly do lesoparku investovány další peníze pro jeho obnovu a rekonstrukci. Byly obnoveny vstupní brány, chodníky a lavičky, u jezírka vyrostl krásný altán a u spodní vstupní brány zřícenina hradu, která se váže k pověsti o vzniku názvu města Slavičín.

Ve spolupráci se Zlínskou Vyšší odbornou školou umění o.p.s. vznikly nové platiky studentů pod vedením ak. sochaře Radima Hankeho. Nadace Jana Pivečky i město Slavičín lesopark využívají k realizaci vlastních projektů ale hlavně sem míří stovky návštěvníků, což ještě umocnilo vybudování cyklostezky do Nevšové a křížové cesty autora Martina Cigánka, která tuto cyklostezku lemuje. Krásné prostředí lesoparku je i místem, kde si snoubenci říkají své „ano“ a vstupují do společného života.